Plakat

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon znów będzie uczyć i pobudzać wyobraźnię

AAA
17 września 2019, 11:31
Po wakacyjnej przerwie Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon znów będzie uczyć i pobudzać wyobraźnię. – Wracamy do szkół w regionie w nowej formule pokazów edukacyjnych. Stawiamy na bliski kontakt z dziećmi i młodzieżą – mówi Szymon Pitek, koordynator mobilnego projektu edukacyjnego „Naukowiej”. Andrychów będzie 32. gminą do jakiej dotrze zespół animatorów Cogiteonu. 19 i 20 września dzieci oraz mieszkańcy poznają naukę od zupełnie innej, zabawnej strony. Animatorzy wcielą się w role, które pomogą zrozumieć uczniom skomplikowane zjawiska fizyczne i chemiczne.

Udział zgłosiło prawie 600 uczniów i nauczycieli z sześciu szkół: Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie, Szkoły Podstawowej w Rzykach, w Roczynach, w Sułkowicach-Bolęcinie i w Targanicach.

Pierwszego dnia nastawcie się na opowieść nie z tej Ziemi - fabularyzowany pokaz popularnonaukowy przeznaczony dla dzieci z klas 0-III. Polecimy w kosmos. Jakie przygody czekają nas na planecie Cogito? Czy panują na niej warunki dogodne do życia? Czy uczestnicy misji MCN-5 odeprą atak Ignorantian Naukowych? Odpowiedzi na te oraz inne pytania poznacie podczas naszej ekspedycji.

Drugiego dnia planujemy coś specjalnego dla uczniów klas IV-VIII. Science Challenge to niesamowity pokaz w którym zaprezentujemy różne wyzwania. Przy rozwiązywaniu kolejnych zagadek pomoże nam szeroko pojęta nauka. Matematyka, fizyka, chemia, biologia… Spójrzmy na nie z zupełnie innej, zabawnej perspektywy.

Na powyższe pokazy zapraszamy zorganizowane grupy szkolne - będą miały one miejsce w godzinach lekcyjnych. Aby móc dotrzeć z naszą ofertą do wszystkich chętnych mieszkańców gminy Andrychów, organizujemy również otwarty pokaz naukowy o powietrzu. Łoże fakira, lokomotywa, działo dymne, chemiczna gaśnica i zapalniczka - to tylko niektóre z doświadczeń, które będzie można zobaczyć 19 września o godzinie 17:00 na małej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Andrychowie. Udział dla wszystkich uczestników jest bezpłatny.

Do połowy 2022 roku, zanim zakończy się budowa siedziby w Krakowie, Cogiteon zamierza odwiedzić wszystkie gminy w Małopolsce. Aktualny harmonogram można śledzić na stronie www.naukowiej.pl. Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon powstanie w Czyżynach, przy al. Bora-Komorowskiego. Sercem obiektu będzie wystawa stała o człowieku, podzielona na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych. Obok znajdzie się sześć laboratoriów, w których odnajdą się pasjonaci chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, botaniki, a także miłośnicy… pieczenia i gotowania. Całość dopełni strefa obsługi zwiedzających, kawiarnia, restauracja, szklarnia połączona z laboratoriami oraz parking podziemny. Do głównej tematyki centrum, a więc człowieka w sieci relacji i powiązań, nawiązywać będą detale. Również struktura ogólnodostępnego ogrodu na dachu, będzie pełniła rolę plenerowego eksponatu.