herb
logo
zdalne nauczanie
l
Egzaminy ósmoklasisty
I
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
I
Tablety dla uczniów
I
Znajdź nas na facebooku
Rodzicu zaloguj się do dziennika
Rekrutacja do przedszkola napis
rodo
świetlica
I
PP
I
l
I
l
l
I
l
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
l
Administrator/webmaster:
mgr inż. Jerzy Maciejczyk
jerzym91@gmail.com

ZESPÓŁ REDAKCYJNY
newsy: mgr inż. Jerzy Maciejczyk


l
logo wymiana
gif
SKO
I
JUŻ PŁYWAM
gif
Projekt
l
Dyskusyjny Klub Książki
l
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
l
rsp
l
gif
Andrychowskie Marsze na Orientację promocją Beskidu Małego
Szkoła pamięta
pasek
mikołajek

Zdalna biblioteka

AAA

Mikołajki z Mikołajem

Mikołajki to doskonała okazja do poczytania książek autorstwa Rene Goscinnyego i jego szkolnych kolegów!!!!!

Każdy wie, że Mikołajek to mały urwis, który ma masę całkiem zwyczajnych, a jednocześnie prawdziwych do bólu przygód. Choć jego przyjaciele noszą egzotyczne imiona to dzięki temu lepiej ich zapamiętujemy, a ich przygody równie dobrze mogłyby być naszymi. Alcest, Ananiasz, Rufus i Kleofas, żeby wymienić tylko kilku bohaterów opowiastek. Ich przygody niezmiennie śmieszą. Książka na podróż lub na deszczowy dzień. Książka, która rozpogadza i odpręża. Lektura, do której często się wraca.

Nowe przygody Mikołajka zostały wydane w odmienny sposób niż dotychczas. Poprzednio były to prawie kwadratowe książeczki, a tym razem mamy do czynienia z opasłym tomiskiem w twardej oprawie z gustowną wstążką pełniącą funkcję zakładki. Książka jest wydana ślicznie. Wyraźny i czytelny druk pozwala cieszyć się zarówno treścią, jak i fantastycznymi rysunkami. Do tego dochodzi bardzo dobre tłumaczenie, wierne duchowi poprzednich części.

Książka jest w bibliotece.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25 listopada – obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia

Polecam niezastąpioną lekturę o przygodach Kubusia misia ze Stumilowego Lasu

Stumilowy Las, czyli pochwała nieokiełznanej wyobraźni dziecka

To lektura absolutnie obowiązkowa! O Kubusiu, czyli Misiu o Bardzo Małym Rozumku, i jego przyjaciołach: malutkim, trochę płochliwym Prosiaczku i nieco smętnie filozofującym, ale jakże kochanym osiołku Kłapouchym. O rozczulająco opiekuńczej Mamie Kangurzycy, wciąż czule pochylonej nad swoim Maleństwem, którego tran tak smakuje rozbrykanemu Tygryskowi. O Sowie Przemądrzałej, niezwykle zaskakująco władającej piórem, i oczywiście o Króliku… i jego krewnych i znajomych. Czyż nie są jak z życia wzięci? Podobnie jak Krzyś (wzorowany na postaci synka Autora), który tak lubi odwiedzać mieszkańców Stumilowego Lasu…

Zapewne niejeden mały czytelnik chciałby być jak Krzyś i… będzie jak Krzyś, czytając Kubusia Puchatka i Chatkę Puchatka. A jednocześnie nasiąkając tym wspaniałym poczuciem humoru, mądrymi, prostymi prawdami o życiu i językiem, z którego całe zdania – mistrzowsko przetłumaczone czy wręcz spolszczone przez Irenę Tuwim – potrafią cytować mali i duzi miłośnicy Kubusia. Bo te opowieści o Krzysiu i jego ulubionych zabawkach to pochwała dzieciństwa i niczym nieograniczonej wyobraźni dziecka.

Dorota Koman

------------------------------------------------------------------------------

Propozycja dla klas 8 – książka dostępna w bibliotece!!!

Tydzień, który zmienił Jess i Kez

To nie jest łatwa książka – tak jak nie jest łatwo przyznać się do bycia ofiarą (i dręczycielem…). To wstrząsająca opowieść o na pozór dobrej szkole, dobrze wychowanych nastolatkach z dobrych domów – i ich dramatach.

Autorka przedstawia tę historię z perspektywy obu bohaterek – Jess, gnębionej z powodu jakże niemodnej otyłości i wciąż „zajadającej stres”, oraz dręczącej ją Kez, pewnej siebie, budującej swoją pozycję poprzez poniżanie i upokarzanie słabszych. Jednak – czy na pewno słabszych? Która z nich okaże się silniejsza? Uboga, chodząca do szkoły ze znacznie bogatszymi uczniami, wycofana, zakompleksiona Jess czy „królowa klasy”?

Siedem dni zmieniło życie ofiary i dręczycielki. Ale też tak zwanych „niemych świadków”. Jakie tajemnice skrywały Jess i Kez? Co je ukształtowało? Czy warto oceniać ludzi po pozorach? Siedem dni nie tylko daje do myślenia – daje też nadzieję. Lektura obowiązkowa. Nie do zapomnienia!

Dorota Koman

----------------------------------------------------------------------------------------------------

„Na wakacje ruszać czas”

Za dni kilka –o tej porze

będę witać polskie morze.

Bo najbardziej mi się marzy

żeby bawić się na plaży

A ja chciałbym dotknąć chmury

i dlatego jadę w góry.

Razem z mamą, razem z tatą

w górach lubię spędzać lato.

Ja na morze nie mam czasu.

Wolę jechać het- do lasu.

I tam z dziadkiem zbierać grzyby

albo w rzece łowić ryby.

Dla mnie to najlepsza pora

żeby wskoczyć do jeziora.

Nie chcę w upał chodzić w góry.

Wolę jechać na Mazury.

Morze, góry, las i rzeka;

Wszystko to już na nas czeka.

Bo zaczęło się już lato

Jedźmy mamo, jedźmy tato.

B. Szelągowska

Życzę wszystkim takich wspaniałych wakacji w ręce z dobrą książką, wracajcie wypoczęci we wrześniu do szkoły !!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

JESTEM DZIECKIEM

Jestem Dzieckiem,

Mam swoje prawa.

Szacunek wobec mnie to podstawa.

Kochaj mnie,

traktuj jak równego.

Słuchaj, rozmawiaj- to nic trudnego.

Chwal mnie i mów,

gdy robię coś źle.

Interesuj się mną,

inspiruj mnie.

Spędzaj ze mną czas,

pokaż mi świat,

mimo, że ma on

bardzo wiele wad.

Prośby te ślę do DOROSŁEGO,

- ZROZUM MNIE !

TAKIEGO MAŁEGO.

Monika Czoik- Nowicka

WSZYSTKIEGO DOBREGO Z OKAZJI

DNIA DZIECKA

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

30 maja (sobota) rozpocznie się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XIX OTCD), który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Wydarzenie ma zachęcić do czytania , promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na potrzeby zwierząt. Dlatego gośćmi Tygodnia Czytania będą w tym roku oprócz znanych pisarzy i artystów także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze.

Tydzień Czytania zacznie się w sobotę, 30 maja. Po powitaniu przez prezes Fundacji, Irenę Koźmińską, popularna aktorka i Ambasadorka Fundacji zaprosi nas na spotkanie z Doktorem Dolittle. Okazją ku temu będzie nagranie przez aktorkę znakomitego audiobooka na stulecie znanego dzieciom na całym świecie wspaniałego doktora zwierząt. Kolejne dni Tygodnia Czytania będą poświęcone różnym gatunkom zwierząt:

Dzień żubra, kota, psa, owadów, ptaków itp…

Hasło „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” zostało wybrane po to, aby poprzez książki i opowieści o zwierzętach zwrócić uwagę na to, że my, ludzie, w ogromnym stopniu zawłaszczyliśmy Ziemię i pozostawiamy coraz mniej przestrzeni dla innych żywych, wspaniałych stworzeń. W dodatku tymi, które są w naszym najbliższym otoczeniu, nie zawsze dobrze się opiekujemy… – mówi Irena Koźmińska, Prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Zachęcam w nadchodzącym tygodniu do odwiedzania strony internetowej fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, czytania książek o zwierzętach, oglądania albumów oraz głośnego czytania najmłodszym…

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

100 rocznica urodzin patrona szkoły Jana Pawła II

„Biblioteka jest instytucją, która samym swym istnieniem świadczy o rozwoju kultury.

Jest bowiem ona skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego.”

Jan Paweł II

Warszawa 11.06.1999r.

Biblioteka Uniwersytecka

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rys historyczny biblioteki Szkoły Podstawowej w Targanicach.

Przedstawiam historię powstania i działalności naszej szkolnej biblioteki z okazji przypadającego w dniach od 8 do 15 maja 2020r. Tygodnia Bibliotek–Ogólnopolskiej akcji promocji czytelnictwa i bibliotek.


Pierwsza wzmianka w kronice szkoły dotycząca biblioteki datuje się na luty 1935r. : „ Zorganizowano w tutejszej miejscowości placówkę z lotną biblioteką, którą prowadził bibliotekarz po odbyciu dwutygodniowego kursu w Krakowie”.

W kolejnych latach brak jest zapisu w kronice dot. pracy biblioteki. Wiadomo jednak, że prowadziły ją nauczycielki pracujące w szkole w ramach przydzielonych godzin. Księgozbiór znajdował się w zamykanych szafach, w jednej z większych sal lekcyjnych. Wypożyczenia odbywały się w czasie przerw i po lekcjach. Znaczące zmiany w pracy naszej biblioteki nastąpiły w 1970/1971r., kiedy to przydzielono szkole pełny etat nauczyciela bibliotekarza, bibliotekę prowadziła nauczycielka języka polskiego.

Biblioteka otrzymała oddzielne pomieszczenie w starym budynku szkolnym. Umożliwiło to nie tylko wypożyczanie księgozbioru, ale korzystanie z kącika czytelniczego, pracę z aktywem bibliotecznym, prowadzenie konkursów, lekcji bibliotecznych, godziny bajek dla dzieci, co roku kiermaszu książek. Bardzo ważnym wydarzeniem były spotkania z autorami książek , np.: T. Śliwiak, S. Pagaczewski, T. Kubiak oraz poetami : A. Fajfer, H. Biłka, E. Berndsen organizowane wspólnie z bibliotekami w Wadowicach i Andrychowie, z którymi utrzymywano ścisłą współpracę. Od 1992r. bibliotekę w pełnym wymiarze godzinowym prowadzi obecny bibliotekarz. W okresie tym nastąpiły znaczące zmiany tj. biblioteka została skomputeryzowana, wzbogaciła się o dodatkowe pomieszczenie, w którym znajduje się czytelnia, piękne nowoczesne meble i regały biblioteczne. Systematycznie powiększany jest jej księgozbiór m.in. z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w ramach, którego zakupiono 976 nowości czytelniczych. Biblioteka prowadzi od lat Dyskusyjny Klub Książki współpracując z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie. W przyszłym roku szkolnym będzie obchodziła 50 lecie funkcjonowania, w tym pomieszczeniu, w którym znajduje się obecnie.

Rys na podstawie kroniki szkolnej Szkoły Podstawowej w Targanicach.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Propozycje słuchowisk na majówkę

Bajki w Polskim Radiu – WWW.polskieradio.pl

Bajki czytane w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” – ninateka.pl

Elfi_Audiobooki dla dzieci – www.elfibajka.pl

Słuchowisko Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – Detektyw Główka na tropie – www.wilanów-palac.pl/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 roku

Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki badań czytelnictwa. Przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 39% Polaków, to wynik lepszy od 2018 roku. Wpływ na to miały ekranizacje książek i oparte na nich seriale, warto przypomnieć tu m.in. międzynarodowy i szeroko dyskutowany w polskich mediach sukces „ Wiedźmina” na podstawie cyklu o Geralcie z Rivii autorstwa A. Sapkowskiego, a także Literacka Nagroda Nobla przyznana Oldze Tokarczuk.

Z badań wynika również, że e-booki i audiobooki nie konkurują z książkami papierowymi- raczej je uzupełniają.

Czytelnicy pozyskują książki głównie: kupując je- 41%, dostając jako prezent- 23%, pożyczając od znajomych- 35%, z bibliotek korzysta 16 % badanych.

Najpopularniejsi autorzy 2019 roku:

1. Remigiusz Mróz

2. Olga Tokarczuk

3. Stephan King

4. Henryk Sienkiewicz

5. Adam Mickiewicz

6. Andrzej Sapkowski

7. Katarzyna Bonda

8. Katarzyna Grochola

Źródło: Biblioteka Narodowa

Najlepsze książki dla młodych czytelników 2019 roku to:

1. Bezu-bezu i spółka Grzegorza Kasdepke

2. Powieść Jenny Han P.S. Wciąż Cię kocham

3. Mony Kasten: Save you

4. Ewa Nowak: Dzień wszystkiego

5. Marta H. Milewska: Małe historie o wielkich marzeniach

6. Barbar Mikulska: Spotkajmy się w Zasnem

Źródło: Granice.pl

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


Jedną z podejmowanych inicjatyw jest Flash mob z książką - uchyl okno i czytaj! Zapraszam chętnych do głośnego, wspólnego czytania o godz.17.00 - uczcimy tak Dzień Książki. Uchyl okno i czytaj, niech Twój głos przerwie otaczającą ciszę. Niech to będzie kilkuminutowe obcowanie z fragmentem Twojej ulubionej książki. Ważne, żeby przed rozpoczęciem wymówić tytuł książki i nazwisko autora - oddamy szacunek dla Ich pracy.

Piszcie, która książka okazała się dla Was najbardziej wyjątkowa, jestem bardzo ciekawa!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22.04.2020 obchodzimy Dzień Ziemi.

W tym roku planeta świętuje pełną piersią, przez pandemię koronawirusa i ogólnoświatową izolację poprawił się stan powietrza, ale i zwierzęta dawno nie widziane zaczęły ujawniać swą obecność, do kanałów w Wenecji powróciły ryby. Zamknięci w domach mamy okazję docenić tegoroczną wiosnę. W tym roku możemy spokojnie, jak nigdy wcześnie zastanowić się nad niszczącym wpływem ludzi na środowisko. Zapraszam do refleksji.

Polecam 2 książki w tym temacie: Wszystko co chcesz wiedzieć o naszej planecie i Ziemia kompendium wiedzy o planecie.

============================================================================================

Rozstrzygnięcie konkursu : na najpiękniejszą baśń H.CH.Andersena

1miejsce – Calineczka – 15głosów

2miejsce – Brzydkie kaczątko – 9głosów

3miejsce – Dzikie łabędzie, Księżniczka na ziarnku grochu – po 4głosy

Pozostałe typowane tytuły: Kopciuszek, Nowe szaty króla, Dziewczynka z zapałkami, Duży Klaus i mały Klaus, Królowa śniegu, Pięć ziarenek grochu, Ołowiany żołnierzyk. W ankiecie wzięło udział 40 uczniów z klas 3,4,5.

Wszystkim dziękuję za udział!

Dziś Dzień kostki Rubika – kto ma w domu to zachęcam do zabawy!!!!!!!!!!!!!!!!

=======================================================================================

12 kwietnia to Dzień Czekolady!

Z czekoladą jest jak z książką „Połykasz jedną – pragniesz kolejnej.

” Czekoladowych „ książek mamy całkiem sporo: „Charlie i fabryka czekolady”, Roalda Dahla, „Wojna czekoladowa”, Jacka Cormiera, „A niech to czekolada”, Pawła Beręsewicza i wreszcie dwa tomy opowiadań „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, które można wypożyczyć w szkolnej bibliotece.

Życzę smakowitej lektury!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zabawa: Na myśl o czekoladzie przychodzą nam do głowy same dobre skojarzenia. Uchwyćmy je. Weź kartkę A4 podziel ją na 9,12,24 pola, liczba zależy od Ciebie. Jakby to była tabliczka czekolady, postaraj się zapełnić pola (kostki) słowami, które przychodzą Ci na myśl o czekoladzie – słodka, mleczna… Zapisz je i potraktuj jako rozgrzewkę. Za chwilę na pewno puścisz wodzę wyobraźni i będzie twórczo. Twoja pomysłowość Cię zaskoczy.

Może okaże się , że zapełnisz nie tylko jedną kartkę, ale kilka. Super. Na to liczę. Jeśli nie zapełnisz wszystkich kostek, trudno potraktuj to jakby ktoś poczęstował się Twoja czekoladą, ważne aby przy tej zabawie twoje myśli krążyły wokół czegoś pozytywnego.

Swoją kartkową czekoladę możesz ozdobić, by była jeszcze bardziej smakowita. Prace można przynieść po otwarciu szkół, najciekawsze zostaną nagrodzone. Liczę na to, że jak się spotkamy w bibliotece i rozłożymy wszystkie „kreatywne czekolady” w jedną całość to jej objętość będzie niesamowita. Zapraszam do zabawy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

14 kwietnia urodziła się Danuta Wawiłow –poetka autorka książek dla dzieci i młodzieży, najbardziej znany jej wiersz to O Rupakach , Bajka o stu królach Lulach, Wiersze dla niegrzecznych dzieci.

RUPAKI do odsłuchania – kanał you tube („O Rupakach” – czyta Bogdan Dmowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dziś jest Światowy Dzień Zdrowia

W 2020 roku Światowy Dzień Zdrowia przypada na 7 kwietnia (wtorek).

Światowy Dzień Zdrowia upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem. Celem obchodów święta jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństwa na świecie. WHO organizuje międzynarodowe, regionalne i lokalne wydarzenia związanym z konkretnym tematem. Wśród dotychczasowych haseł był m. in.:
- Rusz się po zdrowie
- Zdrowe środowisko dla dzieci
- Bezpieczeństwo na drodze to nie przypadek
- Chrońmy zdrowie przed wpływem zmian klimatycznych
- Człowiek i miasto
- Oporność na antybiotyki
- Starzenie się i zdrowie
- Bezpieczeństwo żywność
W naszej szkole działa Szkolny Zespół Promocji Zdrowia, oprócz promowania zdrowego stylu życia (odpowiednie odżywianie, codzienna gimnastyka, odpowiednia ilość snu, umiar w korzystaniu z mediów elektronicznych itp.) organizuje co roku konkurs dla klas III pt: „Chcę być zdrowy”!

„ZDROWIE NIE JEST WSZYSTKIM, ALE BEZ ZDROWIA WSZYSTKO JEST NICZYM”

Arthur Schopehhauer

Jan Kochanowski

Ślachetne zdrowie,

Nikt się nie dowie,

Jako smakujesz,

Aż się zepsujesz.

Tam człowiek prawie

Widzi na jawie

I sam to powie,

Że nic nad zdrowie

Ani lepszego,

Ani droższego;

Bo dobre mienie,

Perły, kamienie,

Także wiek młody

I dar urody,

Mieśca wysokie,

Władze szerokie Dobre są, ale —

Gdy zdrowie w cale.

Gdzie nie masz siły,

I świat niemiły.

Klinocie drogi,

Mój dom ubogi

Oddany tobie

Ulubuj sobie!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MAGICZNY ŚWIAT HARREGO POTTERA

J.K. Rowling – autorka Harrego Pottera uruchomiła stronę internetową związaną z przygodami słynnego czarodzieja – jeśli chcecie się pobawić magią w codziennym życiu, to platforma przeniesie Was w ten świat i jest adresowana do tych co znają książkę, jak i do tych co jej nie znają.

Harrypotterathome.com (strona jest po angielsku, można poćwiczyć język – jest też tłumaczona)

Zapraszam do zabawy.

KSIĄŻKI WARTE PRZECZYTANIA ZWŁASZCZA DLA DZIEWCZĄT

Damy, dziewuchy, dziewczyny – historia w spódnicy,

· Opowieści na dobranoc młodych buntowniczek,

· Super bohaterki. Świat i wielkie odkrycia,

· Nadzwyczajne wspaniałe kobiety, które zmieniły świat.

Świetne książki, ciekawe w formie i treści . Przykłady dzielnych, niezłomnych i pracowitych kobiet – godne polecenia wszystkim ciekawym świata.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia został ustanowiony Dniem Książki dla Dzieci, od 1967 roku przez Międzynarodową Izbę do spraw Książek dla Młodych Ludzi. Dzień ten jest również rocznicą urodzin H.CH Andersena – duńskiego baśniopisarza.

Każdego roku inne państwo jest organizatorem obchodów tego święta, Polska była w 1980 roku. W obecnym roku rolę tę pełni Litwa, przywilejem gospodarza jest zaproszenie wybitnego autora, by napisał wiadomość do dzieci z całego świata oraz znanego ilustratora , by zaprojektował plakat. W roku 2020 autorem listu i plakatu jest Kęstutis Kasparavicius – litewski pisarz i ilustrator.

List:

„Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież, gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając je w ręce(…) Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się , żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy nie ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza”.

Jeśli macie ochotę to przysyłajcie do mnie na dziennik tytuł baśni H.CH.Andersena , która najbardziej się Wam podobała, zrobimy ankietę.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CZYTASZ W DOMU!

Poleć innym , co warto przeczytać – wyślij do mnie na adres w dzienniku. Wszystkie opinie będę zbierała i udostępniała. Jeśli ktoś nie życzy sobie podawania imienia i nazwiska będę to szanować – wystarczy napisać.

Zaczynamy – autor, tytuł i kilka zdań dlaczego warto przeczytać książkę i ewentualnie, gdzie jest dostępna.

MALI CZYTELNICY

To blog recenzji wartościowych książek dla dzieci i młodzieży – blog prowadzi Karolina, której książki towarzyszą od zawsze i są ważną częścią jej życia, kocha książki dla dzieci, od zawsze poszukuje wartościowych tytułów – ukończyła studia o literaturze dla dzieci i młodzieży.

Polecam ten blog wszystkim: nauczycielom, rodzicom i uczniom – bardzo mi się podoba!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KONKURS LITERACKO – PLASTYCZNY

MOJE JEDYNE MARZENIE OBRAZ ŚWIATA REALNEGO LUB WYOBRAŻONEGO

Przypominam o konkursie plastycznym ogłoszonym tydzień temu – dowolna technika plastyczna, dowolny format, można również napisać opowiadanie na ten temat i przesłać już teraz do mnie na dziennik. Prace plastyczne przynosimy po kwarantannie.

Będą piękne nagrody!

Serdecznie zapraszam.

W piątek 27 marca obchodziliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

Młodszych uczniów zaprosiłam do teatru Groteska, gdzie odbywają się spektakle on line – „Złap Groteskę w sieci”, starszych uczniów zapraszam do teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie można wirtualnie zwiedzić teatr .

Na czas zamknięcia szkół proponuję zastępstwa, gdzie można znaleźć darmowe książki.

Przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych)

e-booków oraz audiobooków:

· Wolne Lektury.pl – opisałam już w e-mailach do uczniów i opiekunów

· Lektury.gov.pl – serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami, książki są dostępne on line oraz do pobrania w wielu formatach

· Chmura Czytania –zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów

Oferty firm:

· Empik Prenium – bezpłatnie przez 60 dni, jest to promocyjny dostęp do bazy 11 tys.

e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go na Androida i iPhone’a

C.D.N.

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

25 marca – obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego.

Tolkien pracował nad Władcą Pierścieni kilkanaście lat. Jego postacie posługiwały się stworzonymi przez niego językami . Pisarz niejednokrotnie inspirował się mitologią nordycką.

Fani Tolkiena obchodzą to święto w rozmaity sposób, na przykład organizują spotkania , imprezy i dyskusje dotyczące świata Śródziemia. W wielu bibliotekach organizowane jest czytanie Tolkiena.

Wielu z Was zapoznało się z twórczością tego autora, choćby przez lekturę „Hobbit”, może przeczytacie dziś lub w najbliższym czasie fragment książki Tolkiena, zapewne znajdziecie coś w Internecie, jeśli nie posiadacie w domu.

Może ktoś podzieli się ze mną swoimi osobistymi odczuciami dotyczącymi twórczości Tolkiena, czekam na odpowiedz w dzienniku.

Książki Tolkiena: Władca Pierścieni, Dróżyna Pierścienia, Niedokończone opowieści, Silimarillin, Hobbit.