Unia Aktualności

AAA
ZSS-INWAŁDAktualnościSOBOTA 22:15:46
Tytuł: Aktualności3 kwietnia 2014 r. została podpisana umowa między Samorządem Województwa Małopolskiego reprezentowanego przez pana Pawła Kasprzyka ? Zastępcę Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich a gminą Andrychów reprezentowana przez Burmistrza Andrychowa - mgr Tomasza Żaka, Nr umowy 02176-6930-UM0640597/13, na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na la ta 2007-2013. Realizowany projekt nosi nazwę"Andrychowskie Marsze na Orientację promocją Beskidu Małego"
Marsze na Orientację sprawiają uczestnikom mnóstwo radości. Najważniejsza jest dobra zabawa, ale nie brakuje tu rywalizacji. Można sprawdzić się zarówno w działaniu drużynowym, jak i indywidualnym, ponieważ drużyna może liczyć od 1 do 3 osób. Każda drużyna otrzymuje konkretne zadanie ze swojej kategorii wiekowej. Podczas wędrówki w terenie nie tylko korzysta się z przyjemnego wysiłku fizycznego, ale także obcowania z naturą, a niejednokrotnie można ujrzeć zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Nasze tereny pod tym względem są idealne ze względu na różnorodność gór i pagórków, strumieni, wąwozów i wielu innych naturalnych piękności.
Uczestnikami projektu będą uczniowie szkół z powiatu wadowickiego. Podczas projektu odbędą się 4 takie imprezy.
Pierwsza z nich - 10 maja 2014 r. w Zagórniku,
druga 14-15 czerwca 2014 r. w Rzykach , na której dodatkową atrakcją są marsze nocne.
Etap trzeci planuje się na 27 wrzesnia 20 14 r. w Inwałdzie.
Natomiast ostatni 25 paźdźiernika 2014 r. w Choczni.
Podczas takiej zabawy można zdobyć umiejętności:
- czytania mapy,
- orientacji w terenie,
- posługiwania się w kompasem,
- odnaleźć fajną ąasję,
- poznać ciekawych ludzi,
- nauczyć się działać w grupie.
Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych. Dla każdego mamy przygotowaną trasę i mapę dostosowaną do wieku.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie AndInO - zakładka na stronie głównej


?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????


Wycieczka "Kraków - średniowieczna osada"
31. X. 2012 r. w ramach projektu realizowanego w naszej szkole pn. "Kraków moją szansą na lepsze jutro" odbyła się druga wycieczka. Jej celem było podniesienie stopnia aktywności uczniów SP w Inwałdzie w kierunku rozwijania zainteresowań artystyczno – historycznych oraz wyrównywania szans edukacyjnych . Założeniem jest zaznajomienie z najciekawszymi zabytkami polskiej historii, przygotowanie ich do świadomego uczestnictwa w kulturze, obcowania ze sztuką, rozwijania wrażliwości estetycznej poprzez uczestniczenie w kulturze "wysokiej".
Po przyjeździe do swojej rezydencji zaprosił nas Józef Mechhoffer. Zwiedziliśmy jego dom. Największym hitem była szafka stojąca przy łóżku. Wszyscy uczestnicy zastanawiali sie, co trzymano w tak pięknym meblu. Tym bardziej, ze kształt nie był pospolity. Szafka miała pół okrągłe drzwiczki. Nasze pomysły były rózne. Jedni sadfzili, że trzymano tam książki, inni, że piolta do telewizora, a jeszcze inni, że różne drobiazgi. Okazło się, że w tej szafce trzymano - nocnik. Zdumienie uczestników było ogromne. Potem Pani Gabrysia, która oprowadzała nas po muzeum zaprosiła nas na warsztaty muzealne. Za pomocą kredy, papieru, włóczki, nożyczek, taśmy, kleju, bibuły tworzylismy witraże w postaci motyli. O godz. 14.30 byliśmy umówieni na obiad w gospodzie KOKO. Nasze menu skadało się z:frytek, piersi z kurczaka w sosie pieczarkowym z róznego rodzaju sałatkami. Trochę byliśmy rozczarowani, gdyż zamiast kompotu dostaliśmy sok, a ponadto nie było deseru. Po obiedzie spokojnie przeszlismy na rynek krakowskie, gdzie zwiedziliśmy sukiemnnice, a także zaopiekowalismy sie krakowskimi gołębiami.O godz. 15.30 mielismy wizytę w podziemiach rynku krakowskiego. Przy wejściu powietała nas bardzo sympatyczna Pani przewodnik. Oprowadzając opowiadała ciekawe rzeczy ze średniowiecznej historii osady. Podziemia krakowskie są bardzo ciekawie urządzone. jest m. in. sztuczna kałuża, filmiki opowiadające o życiu ludzi w średniowieczu, znaleziska (pierśionki, nożyczki, grzebienie, wisiorki). W specjalnej sali oglądaliśmy legendę o osoadzie, której panował był książe Krak. Ponadto bardzo podobały nam się gry np. ubieranka, w ktorej za pomocą przesuwania po ekranie odzieży należy ubrać średniowieczna damę. Ciekawostką jest to, że podziemia znajdują sie 5 m pod powierzchnią ziemi, a powstały na skutek śmieci, które zbierały sie przez wieki. Ostatnią rzeczą jaką zwiedzaliśmy w Podziemiach Rynku Krakowskiego była aleja królów. Jest ona o tyle ciekawa, że portrety królów wodza za nami oczami. Po drugiej stronie tej aleji znajdują sie komnaty telewizyjne, w których mozna oglądnąć filmik. Warto zwiedzić ten zakątek Krakowa. Muzeum to jest świetnie i nowocześnie wyposażone. Głównym celem wycieczki jest podniesienie stopnia aktywności uczniów SP w Inwałdzie w kierunku rozwijania zainteresowań artystyczno – historycznych oraz wyrównywania szans edukacyjnych . Założeniem jest zaznajomienie z najciekawszymi zabytkami polskiej historii, przygotowanie ich do świadomego uczestnictwa w kulturze, obcowania ze sztuką, rozwijania wrażliwości estetycznej poprzez uczestniczenie w kulturze "wysokiej". Miejscem kulminacyjnym, w którym możemy spokojnie wymienić się spostrzeżeniami z wycieczki jest Mc Donald. Potem wrócilismy szczęśliwie i bezpiecznie do domu. >
Wycieczka "droga królewska"
10. X. 2012 r. w ramach projektu realizowanego w naszej szkole pn. "Kraków moją szansą na lepsze jutro" odbyła się pierwsza wycieczka zatytułowana "Droga Królewska" wraz z lekcją muzealną na Wawelu.
Nasz pobyt zaczęliśmy od zwiedzania Bazyliki Franciszkanów w Krakowie. Pani Renata Maciejczyk nakreśliła nam w skrócie styl owego kościoła. Pokazała nam witraże Stanisława Wyspiańskiego. Dowiedzieliśmy się,. m. in. co to jest maswerk.
Potem poszliśmy na pyszny obiad do gospody KOKO na ul. Gołębiej. Miło, ciepło, przytulnie. Nasze menu składało się z: ziemniaków, kotleta KOKO, zestawu surówek, kompotu i jako deser podano naleśnika z bitą śmietaną i polane kwaśną śmietaną ( która nie była zbyt dobra). Następnie udaliśmy się w szybkim tempie na Wawel, gdzie byliśmy umówieni na lekcję muzealną pt. "Rycerz i kultura rycerska". Pan prowadzący pasował chłopców na rycerzy. Pod koniec zajęć każdy z nas przymierzał hełm rycerski. Przed wyjściem ze skarbca czekała na nas pani przewodnik, która oprowadziła nas po dziedzińcu oraz katedrze wawelskiej. Następnie traktem królewskim udaliśmy się do rynku. Po drodze usłyszeliśmy opowieść o kościele św. Andrzeja i rezydujących tam siostrach klaryskach, które nie opuszczają murów zakonnych. Ulicą grodzka doszliśmy do Rynku. Tam dowiedzieliśmy się, że Kraków był głównym szlakiem handlowym, a białe złoto czyli sól było najcenniejszym kruszcem.
Wysłuchaliśmy hejnału z wieży mariackiej, pomachaliśmy trębaliście. Weszliśmy na chwilę do kościoła Mariackiego. W oddali widzieliśmy ołtarz Wita Stwosza. Ulicą Floriańską dotarliśmy do bramy wjazdowej. Pani przewodnik opowiedziała nam o Baszcie i Barbakanie. Ciekawostką jest, że krakowskie umocnienia były złożone z podwójnego muru oraz fosy. Na placu Matejki wsiedliśmy do naszego busa i z okien pożegnaliśmy już nieco chłodny i wietrzny Kraków.
W busie atmosfera była luźna i wesoła. Jednym z rezultatów "miękkich" miała być integracja uczestników, nastąpiła ona w busie.

Wycieczki w ramach projektu

Informuję, że obecne terminy wycieczek to:

10 październik 2012 r. - Droga królewska

31 Październik 2012 r. - warsztaty muzealne w Muzeum Narodowym w Krakowie (Dom Mehoffera) i podziemia Rynku Krakowskiego .

Szczegółowe informacje zostaną podane w późniejszym terminie. bliższe informacje można uzyskać u koordynatora projektu.

Anetta Utrata

Koordynator projektu

Terminy zajęć

Dodatkowe zajęcia z informatyki, matematyki, historii i plastyki odbywają się we wtorki od godz. 13.40 do godz. 15.20.
12 września 2012 r.


SPOTKANIE INFORMACYJNE Z RODZICAMI


12 września odbyło się I spotkanie z rodzicami uczniów wytypowanych do projektu pn. "Kraków moją szansą na lepsze jutro".
Spotkanie prowadził Koordynator Projektu pani mgr Anetta Utrata. Rodzice zostali zapoznani z głównymi założeniami i celami Projektu, z grupami docelowymi oraz ze wszystkimi formami wsparcia oferowanymi w ramach Projektu. Przedstawiono również Regulamin Rekrutacji uczestników oraz omówiono i przedłożono Rodzicom niezbędne dokumenty rekrutacyjne.
Jak się okazało zainteresowanie Projektem ze strony Rodziców przeszło najśmielsze oczekiwania.

3 września 2012 r.
SPOTKANIE ZESPOŁU PROJEKTOWEGO PROJEKTU „KRAKÓW MOJĄ SZANSĄ NA LEPSZE JUTRO”


W dniu 3 września 2012 r. o godz. 12.00 w ZSS odbyło się pierwsze spotkanie zespołu projektowego realizującego zadania w projekcie „Kraków moją szansą na lepsze jutro”. Spotkanie prowadził Koordynator Projektu Pani mgr Anetta Utrata.
W czasie spotkania nakreślono cele i zadania nauczycieli biorących udział w projekcie. Następnie odbyło się indywidualne spotkanie koordynatora z uczestnikami zespołu, na którym szczegółowo omówiono poszczególne zadania wynikające z harmonogramu projektu oraz ustalono zasady współpracy i wiany informacji pomiędzy członkami zespołu projektowego. Poniżej przedstawiony został skład zespołu oraz przydział zadań w ramach Projektu:

LP IMIĘ I NAZWISKO REALIZOWANE ZADANIE
1. mgr Anetta Utrata Koordynator projektu
2. Małgorzata Kainka Kółko matematyczne pt. "Na piechotę do Krakowa"
3. mgr Jolanta Kamińska Kółko historyczne pt. "Śladami polskiej historii"
4. mgr Renata Maciejczyk Kółko plastyczne pt. Niezwykła Polska"
5. mgr Jan Stawarz Kółko informatyczne pt. "Wirtualny Kraków"


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Zobacz również