Zdjęcie naszej szkoły
ZAPRASZAMY DO CZWÓRKI!!!
LOGOWANIE DO E-DZIENNIKA
REGULAMIN PRACY SZKOŁY W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ EPIDEMICZNĄ W POLSCE.
Przedstawiamy regulamin pracy naszej Szkoły w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce. Liczymy na Państwa wyrozumiałość, zrozumienie naszej troski o bezpieczeństwo dzieci, rodziców i pracowników szkoły, a także prosimy o pomoc w motywowaniu dzieci do przestrzegania wszystkich procedur.

Regulamin do pobrania w załączniku poniżej:
AKTYWNA TABLICA
kreska plan lekcji
logo niepodległa ministerstwo
kreska dla niepodległej
kreska klauzula
KLAUZULA INFORMACYJNA
kreska szkola
kreska nauczyciele
kreska stołówka
kreska świetlica
kreska biblioteka
BIBLIOTEKA
kreska uczniowie
kreska egzamin ósmoklasisty
logo e8
kreska rodzice
kreska ogród sztuki
w ogrodzie sztuki
Prace plastyczne
prace plastyczne kreska
Koło Historyczne
Koło Historyczne
kreska regulaminy
Koło biologiczne
Koło biologiczne
kreska kolo biologiczne
kreska dokumenty
kreska akcje
kreska caritas
Szkolne Koło Caritas w Naszej Szkole
kreska szkoła prom zdro
SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
kreska sukcesy
kreska zielona szkola
ZIELONA SZKOŁA
kreska szkolne blogi
kreska filmy
kreska zuchy
kreska euro week
EUROWEEK
kreska 1%
Biuletyn Informacji Publicznej
kreska archiwum
ARCHIWALNA STRONA SZKOLNA
kreska koniec
2

Wycieczka integracyjna klasy 7d

AAA

Wycieczka integracyjna klasy 7d

18 września uczniowie klasy 7d wzięli udział w integracyjnej wycieczce do Lipowca i Wygiełzowa. Zwiedzanie rozpoczęli od wejścia na górę zamkową we wsi Babice, nad którą górują ruiny średniowiecznego gotyckiego zamku Lipowiec. Zwiedzając zamek z przewodnikiem uczniowie poznali wiele ciekawych historii i legend. Początki zamku sięgają XIII wieku, jednak dopiero król Kazimierz Wielki przekształcił zamek w twierdzę graniczną, strzegącą szlaku handlowego z Małopolski na Śląsk. W XVI wieku twierdza zyskała szczególnie złą sławę, ponieważ mieściło się tutaj więzienie, w którym przetrzymywano osoby podległe jurysdykcji biskupiej na terenie diecezji krakowskiej. W XVII wieku zamek był dwukrotnie zniszczony, w jego murach w 1683 r. przed wyprawą na Wiedeń odpoczywał król Jan III Sobieski. Wiek XIX i pierwsza połowa XX przyczyniły się do postępującej dewastacji zamku. W latach 50-tych XX wieku podjęto prace archeologiczne i budowlane w celu zachowania zamku jako trwałej ruiny i przystosowano go do zwiedzania.

Na I piętrze zamku, w pomieszczeniach mieszkalno – reprezentacyjnych znajduje się obecnie ekspozycja obrazująca historię Lipowca. Można tutaj dokładnie zapoznać się z burzliwymi losami biskupiej warowni, zobaczyć przedmioty (głównie codziennego użytku) znalezione podczas prac archeologiczno - wykopaliskowych oraz zdjęcia i grafiki, przedstawiające wygląd budowli i życie jej mieszkańców.

Kolejnym punktem wycieczki był Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie. Wszystkie obiekty znajdujące się na terenie skansenu stanowią zabytki budownictwa i wyposażenia w sprzęt
z końca XVIII oraz I i II połowy XIX wieku. W skład skansenu wchodzą 23 obiekty budowlane. Uczniowie zwiedzili m.in. dom miejski z Chrzanowa z 1804 r., chałupę sołtysa z Przegini Duchownej z 1862 r., zabytkowy kościół z Ryczowa z początku XVII wieku, czy dwór
z Drogini. Przewodnik ciekawie opowiadał o tym, jak wyglądało codzienne życie dawnych mieszkańców wsi.

Wszyscy w dobrych nastrojach wrócili do Andrychowa.

3458910