Zdjęcie naszej szkoły
ZAPRASZAMY DO CZWÓRKI!!!
LOGOWANIE DO E-DZIENNIKA
REGULAMIN PRACY SZKOŁY W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ EPIDEMICZNĄ W POLSCE.
Przedstawiamy regulamin pracy naszej Szkoły w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce. Liczymy na Państwa wyrozumiałość, zrozumienie naszej troski o bezpieczeństwo dzieci, rodziców i pracowników szkoły, a także prosimy o pomoc w motywowaniu dzieci do przestrzegania wszystkich procedur.

Regulamin do pobrania w załączniku poniżej:
AKTYWNA TABLICA
kreska plan lekcji
logo niepodległa ministerstwo
kreska dla niepodległej
kreska klauzula
KLAUZULA INFORMACYJNA
kreska szkola
kreska nauczyciele
kreska stołówka
kreska świetlica
kreska biblioteka
BIBLIOTEKA
kreska uczniowie
kreska egzamin ósmoklasisty
logo e8
kreska rodzice
kreska ogród sztuki
w ogrodzie sztuki
Prace plastyczne
prace plastyczne kreska
Koło Historyczne
Koło Historyczne
kreska regulaminy
Koło biologiczne
Koło biologiczne
kreska kolo biologiczne
kreska dokumenty
kreska akcje
kreska caritas
Szkolne Koło Caritas w Naszej Szkole
kreska szkoła prom zdro
SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
kreska sukcesy
kreska zielona szkola
ZIELONA SZKOŁA
kreska szkolne blogi
kreska filmy
kreska zuchy
kreska euro week
EUROWEEK
kreska 1%
Biuletyn Informacji Publicznej
kreska archiwum
ARCHIWALNA STRONA SZKOLNA
kreska koniec
1

Lekcja dla Rodaka

AAA

Lekcja dla Rodaka


Pod koniec lutego wśród uczniów klas 7 i 8 została przeprowadzona niezwykła lekcja historii - „Lekcja dla Rodaka”. Przeprowadzenie lekcji było formą współpracy z Fundacją dla Rodaka, która prowadzi szeroką działalność na rzecz pomocy Rokadom mieszkających w Rosji
i Kazachstanie. Tematyka lekcji nawiązywała do kilku tematów realizowanych na lekcjach historii w klasie 7 i 8 szkoły podstawowej. Dotyczyła losów polskich zesłańców na Syberię w XIX wieku
i w okresie II wojny światowej. Temat związany był również z zagadnieniami poruszanymi na lekcjach wiedzy o społeczeństwie (repatriacja, kwestie obywatelstwa).

Uczniowie obejrzeli film „Losy zesłańców Sybiru” oraz zapoznali się ze zbiorami archiwalnymi Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, który dokumentuje wspomnienia Sybiraków. Ważną częścią lekcji była prezentacja artykułów spożywczych, które dostępne były dla zesłańców oraz ważenie chleba, które miało na celu sprawdzić, jak niska była racja żywieniowa przypadająca dziennie na zesłańca. Na koniec uczniowie zobaczyli, jak wygląda obecnie życie rodzin zesłańców na Syberii i w Kazachstanie oraz jak prawnie wygląda kwestia ich repatriacji.

Uczniowie zostali zapoznani z licznymi akcjami charytatywnymi prowadzonymi przez „Fundację dla Rodaka” i zadeklarowali udział w dwóch przedsięwzięciach: „Książka dla Rodaka”
i „Kartka dla Rodaka”. Ze względu na pandemię i zamknięcie szkół nie zdążyliśmy zebrać książek, ale w ostatniej chwili udało nam się wysłać wielkanocne kartki świąteczne. Mamy nadzieję, że trafiły one do naszych Rodaków mieszkających daleko od Ojczyzny i są dla nich dowodem na to, że Polska cały czas o nich pamięta.

23