Przedszkole Nr 5

Opis przedszkola

AAA

Przedszkole Publiczne Nr 5 znajduje się w Andrychowie przy ul. Słowackiego 9, blisko centrum miasta. Jest jednym z pięciu przedszkoli w naszym mieście. Zostało wybudowane przez Andrychowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego i oddane do użytku w 1974 r.

Do 1991 r. należało do tychże zakładów. Obecnie jest własnością skarbu państwa, a organem prowadzącym jest Gmina Andrychów.

Przedszkole prowadzi działalność opiekuńczo-wychowawczo-dydaktyczną dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat zgodnie ze statutem.

Nadzór pedagogiczny sprawuje Kuratorium Oświaty w Krakowie, Delegatura w Wadowicach.

Budynek przedszkola jest usytuowany w pobliżu Pańskiej Góry (432 m. n.p.m.) od wschodniej strony; od zachodniej otacza go park miejski z placem zabaw, alejkami spacerowymi i okazałym stawem. Niedaleko stąd na stadion sportowy i basen. Z południowej strony przedszkole otacza duży taras, na którym ustawiono ławki i stoliki. Są to tzw. zielone sale, gdzie – przy sprzyjającej pogodzie odbywają się zajęcia. Wokół przedszkola rozciąga się ogród wyposażony w urządzenia, takie jak huśtawki, sklepik, domki, pociąg, zamek, zjeżdżalnie, samochody i piaskownice.

Każda grupa posiada wydzieloną część ogrodu, aby nie przeszkadzać innym.

W ogrodzie rośnie bardzo dużo kwiatów. Na uwagę zasługuje bardzo starannie pielęgnowany skalniak, na którym rośnie wiele roślin rzadko występujących, których dzieci nie mają możliwości oglądać w swoich ogrodach. Dlatego odbywają się tu zajęcia z zakresu poznawania przyrody. Dzieci z zainteresowaniem obserwują rozwój poszczególnych roślin. W ogrodzie znajduje się też mały sad, w którym rosną drzewa owocowe, krzewy ozdobne, drzewa iglaste i brzózki.

Położenie przedszkola sprzyja wycieczkom i poznawaniu środowiska przyrodniczego.

Wewnątrz przedszkola na parterze, znajduje się duży hol, a za nim szatnia. Mieści się tutaj także kancelaria dyrektora, biuro, a także dwie sale zajęć z łazienkami i leżakowniami, kantorkiem gospodarczym oraz kuchnia i magazyn żywnościowy.

Na piętrze znajdują się trzy sale zajęć z łazienkami, pokój nauczycielski, w którym odbywają się też zajęcia z logoterapii, a dawne leżakownie służą do przechowywania pomocy dydaktycznych i sprzętu.

Dawny pokój spotkań z rodzicami został przekształcony w ubiegłym roku szkolnym (2015/16) na salę multimedialną, w której obecnie odbywają się ciekawe zajęcia z dziećmi.

W bieżącym roku (2016) na dachu naszego przedszkola krakowska firma Columbus Energy zainstalowała panele fotowoltaiczne. W połowie września zostały one uroczyście uruchomione i przedszkole zaserwowało swoim wychowankom pierwsze obiady ugotowane dzięki ekologicznej energii. Teraz przedszkole wytwarza prąd, dla siebie, ale nie tylko.

Przy słonecznej pogodzie przedszkole będzie produkować... 10,5 kilowata energii. System podłączony jest do sieci energetycznej i produkowaną energię będzie oddawał elektrowni. Prąd zasili również placówkę. Przy większym poborze energii przez przedszkole wypracowane wcześniej nadwyżki zostaną odliczone od rachunków.