SAM 7659

„Tajemniczy biwak” – czyli kolejna Nocna Akademia Nauki i Pasji w Roczynach!

AAA
22 czerwca 2016, 13:00

Nocą z 17 na 18 czerwca 2016 roku w ZSS w Roczynach miało miejsce nietypowe zdarzenie. Po godzinie 18:00 na szkolnym boisku jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać namioty, które z wielkim zapałem rozkładali uczniowie klas VI wraz z rodzicami.

Tak rozpoczęła się IV Nocna Akademia Nauki i Pasji. W ramach atrakcji wieczoru uczniowie obejrzeli prezentację dwóch projektów gimnazjalnych, a potem odbyło się spotkanie z pierwszymi gośćmi wieczoru, z płk. Z. Piotrowskim wraz grupą uczniów klas mundurowych andrychowskiego ZDZ. Szóstoklasiści musieli wykonywać wojskowe polecenia pod okiem fachowców. Uczyli się maszerować, przenosić rannych, wykonywali różne ćwiczenia sprawnościowe, mogli też zobaczyć i spróbować żołnierskiej racji żywnościowej. Po ciężkich fizycznych ćwiczeniach można było sprawdzić się w boju – czyli uczestnictwo w tradycyjnej już bitwie balonowej. Kolejnym gościem był pan Piotr Gądek, który opowiadał o swojej pracy a zarazem pasji, jaką jest spadochroniarstwo. Uczniowie mogli przymierzyć kombinezon spadochroniarza, założyć spadochron na plecy, posłuchać informacji dotyczących skakania ze spadochronem. Zobaczyli też wojskową „eskę” - zestaw zawierający rację żywnościową i artykuły pierwszej potrzeby. Następnie pod osłoną nocy odbyły się podchody z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Różne zadania zaszyfrowane pod postacią QR kodów, pozwoliły młodzieży poczuć smak adrenaliny w czasie nocnych manewrów. Koło północy przyszedł czas na wypróbowanie kubków smakowych. Uczniowie z zamkniętymi oczami mieli nazwać pokarmy, których próbowali. Jak się okazało to nie było łatwe zadanie. Problemem było rozróżnienie smaków rzodkiewki, ananasa czy truskawki. Czy to zasłonięte oczy w tym przeszkodziły, czy może zmęczenie dało o sobie znać?

No i jak to na wojnie, nie obyło się bez ran. Na szczęście były to tylko blizny wykonane przy użyciu kosmetyków i farb przez sprawne ręce pani od plastyki. Wrażenia za to były piorunujące.

Końcowym punktem imprezy było ognisko i pieczenie kiełbasek wspólnie z rodzicami. A potem to już tylko noc, a raczej jej część spędzona w namiotach. Niestety niewielu udało się zasnąć... Pewnie emocje były zbyt duże, a wrażenia niezapomniane.

Zespół Szkół Samorządowych w Roczynach od 4 lat organizuje dla uczniów Nocną Akademią Nauki i Pasji. Nauczyciele w tę noc mogą zrealizować zajęcia, których na co dzień w warunkach szkolnych się nie robi. Dla uczniów to czas zabawy, integracji, wielu niezapomnianych wrażeń, ale też możliwość poznania siebie, odkrycia zainteresowań, pasji.tekst: Dorota Wróbel

SAM 7843SAM 7886SAM 7916SAM 7920