krakow1

Lego Mindstroms - wyjazd edukacyjny do Krakowa

AAA
13 stycznia 2014, 12:23
W dniu 19.11.2013 r. 13 uczniów, którzy biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych LEGO MINDSTORMS – A MOŻE INŻYNIER? w Gimnazjum w Zespole Szkół Samorządowych w Rzykach oraz w Gimnazjum w Zespole Szkół Samorządowych w Roczynach w ramach Projektu pt. „Akcja Informacja” wraz z opiekunem panem Jackiem Sordylem wyjechała do Krakowa do Salonu Robotów Przemysłowych. W trakcie wyjazdu beneficjenci uczestniczyli w 3 godzinnych zajęciach pokazowych robotów w przedsiębiorstwie, które zajmuje się programowaniem. Zobaczyli proces programowania, zapoznali się z kierunkami rozwoju tego rodzaju usług i rodzajami zleceń wykonywanych dla klientów. Podczas warsztatów zorganizowanych na zamówienie dla uczniów naszych szkół, uczniowie mieli szanse zobaczyć perspektywy zawodowe związane z programowaniem.

Uczniowie podczas zajęć korzystają z klocków Lego Mindstroms – zakupionych z ramach projektu- z czujnikami elektronicznymi, serwomechanizmami i komputerową jednostką centralną pozwalającą między innymi na konstruowanie robotów i układów automatyki oraz na ich odpowiednie oprogramowywanie.

Podczas wyjazdu edukacyjnego poznali roboty przemysłowe. Do efektywnej pracy robot przemysłowy potrzebuje odpowiednio napisanego programu, uwzględniającego zmiany warunków pracy i zdolnego do optymalizacji trajektorii ruchu ramienia. Skraca to czas trwania ruchów i przyczynia się do podniesienia wydajności stanowiska. Liczy się każdy ułamek sekundy.
Wiedza, doświadczenie i pomysłowość zespołu w firmie pozwala optymalizować istniejące i tworzyć zupełnie nowe programy sterujące. Dzięki nim robot da z siebie wszystko, maksymalnie podnosząc wydajność pracy w danej firmie. Uczniowie podczas zajęć sterowali robotem FANUC. Zastosowanie robota: spawanie zrobotyzowane, obsługa maszyn (obrabiarek, wtryskarek, pras itp.), lekki handling.

Po przyjeździe do Krakowa, przed zajęciami w firmie, uczniowie zjedli obiad w hotelu Habitel. Wyjazd dla każdego beneficjenta był bezpłatny, finansowany w ramach projektu „Akcja Informacja”.

Lucyna Fus
Lider Programu Rozwoju Szkoły
Gimnazjum w ZSS w Roczynach

krakow2krakow3krakow4krakow5krakow6krakow7