Muzeum   Podziemia Rynku (2)

„Historia magistra vitae est” w Krakowie

AAA
13 stycznia 2014, 14:28
„Historia nauczycielką życia” – ta popularna maksyma Cycerona była myślą przewodnią wyjazdu edukacyjnego do Krakowa w ramach zajęć wyrównawczych z przedmiotów humanistycznych z wykorzystaniem technologii informacyjnych realizowanych w ramach Projektu „Akcja informacja” w trzech gimnazjach w gminie Andrychów – Sułkowicach-Bolęcinie, Rzykach i Roczynach. Skoro przedmioty humanistyczne – to celem wyjazdu musiał być Kraków –miasto, w którym historia, literatura, architektura mówią do przechodniów w każdym miejscu i o każdej porze.

Harmonogram wyjazdu został tak zaplanowany, ze wszystkie zajęcia odbyły się w okolicach magicznego miejsca - Rynku Głównego.

Uczestnicy wyjazdu, uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich na początku wzięli udział w warsztatach pisarskich w Pałacu Krzysztofory – „Z pergaminem i piórem – w kancelarii pisarza miejskiego” oraz warsztatach – „Od deski do deski, czyli jak powstaje książka” w Kamienicy Hipolitów. Udział w tych zajęciach przybliżył im funkcję książki jako środka komunikacji dawniej i dzisiaj. Te ciekawe warsztaty odbywały się w niezwykle atrakcyjnym miejscu – wnętrzach sal zabytkowych krakowskich kamienic, co dla młodzieży okazało się niecodziennym przeżyciem. Wśród muzealnych eksponatów wykonywali ekslibrisy, które później mogli zabrać na pamiątkę.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, założone w 1899 r., należy do najstarszych polskich muzeów. Gromadzi obiekty z zakresu kultury materialnej, dziejów politycznych
i gospodarczych, sztuki oraz tradycji i zwyczajów mieszkańców Krakowa od czasów najdawniejszych do dziś. To instytucja wielodziałowa. Podziemia Rynku zostały udostępnione zwiedzającym w czerwcu 2010 r. Uczestnicy zapoznali się w nim z trasą turystyczną „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Ekspozycja jest niezwykle nowoczesna. Połączono w niej przedmioty z przeszłości z multimedialną prezentacją historii.

Trzeba przyznać, że wyjazd okazał się być ciekawą formą zdobywania wiedzy, nabywania umiejętności komunikacyjnych i spędzania wolnego czasu. Wartość stanowi przecież nie tylko uzyskana wiedza, ale i nawiązane znajomości, co z pewnością jest niezwykle cenne w każdych czasach – przeszłych, teraźniejszych i, miejmy nadzieję, przyszłych. Korzystając z doświadczeń i mądrości minionych pokoleń, uczmy się – niech historia będzie naszą nauczycielką.

Agata Grabowska
Lider PRS w Gimnazjum w ZSS Sułkowicach-Bolęcinie
Muzeum   Podziemia Rynku (3)Muzeum   Podziemia RynkuMuzeum   Rynek   PodziemiaMuzeum  Podziemia RynkuPodziemia RynkuWarsztaty   pisarskieWarsztaty pisarskieWarsztaty w Kamienicy Hipolitów