DSC 4861

"Akcja informacja" w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

AAA
14 stycznia 2014, 8:53

W dniu 6.12.2013 r. uczniowie z Gimnazjów w Zespołach Szkół Samorządowych w Roczynach, Rzykach oraz Sułkowicach- Bolęcinie, którzy biorą udział w projekcie „Akcja Informacja” w ramach zajęć wyrównawczych z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych z wykorzystaniem technologii informacyjnych wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Krakowa do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Wyjazd finansowany ze środków unijnych w ramach projektu realizowanego w tych gimnazjach miał na celu przybliżenie wybranych zagadnień z matematyki wykorzystywanych w życiu codziennym, a także jej zastosowanie w różnych dziedzinach wiedzy - zarówno fizyce, biologii, chemii, jak również innych dziedzin nauki; przełamanie niechęci i obaw, w szczególności przed kontaktem z naukami ścisłymi, pogłębienie wiedzy z wybranych zagadnień matematycznych poprzez samodzielne eksperymenty i zabawę, poznanie zapomnianych przyrządów, a także niecodziennych metod wykonywania obliczeń. Uczniowie zapoznali się ekspozycją złożoną z 35 modeli, na których można wykonać 65 doświadczeń ilustrujących dwa obszary zagadnień: „ W świecie geometrii” – wystawa składa się z ośmiu tematycznych zespołów eksperymentów ułatwiających zrozumienie twierdzenia Pitagorasa, wyjaśniających co to jest trójkąt Pascala i trójkąt Sierpińskiego, czym są fraktale a czym grafy. Tu także uczniowie znaleźli odpowiedź na pytania czy cień jest ważny w matematyce i czy geodeta mógłby obejść się bez matematyki.

Na wystawie pojawiły się linie „do celów specjalnych" – parabola, hiperbola, elipsa – to tylko niektóre z krzywych o zadziwiających zastosowaniach.
Beneficjenci sprawdzili swoją wyobraźnię przestrzenną budując liczne wielościany, a także poznając zasady perspektywy w sztuce.

Na wystawie „Liczby są wszędzie” uczniowie poznali między innymi, zapominane powoli urządzenia do liczenia sprzed „epoki komputera": abak, arytmometr, suwak logarytmiczny. Wszechobecne dziś komputery, monitory telewizyjne i wiele innych urządzeń przyjmują informacje wyłącznie w postaci ciągów zer i jedynek. Na wystawie znalazły się modele, które wyjaśnią jak można zamienić teksty i obrazy w kod zrozumiały dla komputera.

Czy muzyk musi znać matematykę? Na to pytanie gimnazjaliści znaleźli odpowiedź grając na duochordzie oraz ksylofonach.


Dla miłośników matematyki przygotowane były liczne zabawy matematyczne, układanki, puzzle i kwadraty magiczne.

Dodatkową atrakcją było zwiedzanie ekspozycji stałej wraz z wystawą instrumentów naukowych oraz galerią rzeźby średniowiecznej. Gimnazjaliści zwiedzili Skarbiec, w którym prezentowane są rozmaite przedmioty: naczynia stołowe, ceramika, sprzęty liturgiczne, judaika. Następnie zobaczyli pokoje profesorskie. Stojący pod oknami zegar szafkowy jest wyposażony w mechanizm grający, który po uruchomieniu wygrywa melodie z oper Mozarta. Ogromne wrażenie wywarł na uczniach pokój Kopernika. Choć niewiele wiadomo o pobycie Mikołaja w Krakowie, to zachowały się przedmioty z czasów, kiedy zdobywał on tu podstawy wiedzy matematycznej. Należy do nich jeden z najcenniejszych w zbiorach światowych, unikatowy zespół trzech średniowiecznych instrumentów astronomicznych. Kolejno uczniowie zwiedzili aulę. W auli odbywają się uroczystości nadania doktoratu honorowego i habilitacji, jak również konferencje i koncerty muzyczne.

Po ekscytującej lekcji i zwiedzaniu muzeum uczniowie udali się na obiad do restauracji „Bratniak” w Krakowie. Udział każdego beneficjenta w wyjeździe edukacyjnym był całkowicie bezpłatny, finansowany w ramach projektu „Akcja Informacja”.

Lucyna Fus
Lider Programu Rozwoju Szkoły
Gimnazjum w ZSS w Roczynach

20131206 101937DSC 4779DSC 4848DSC 4851DSC 4853DSC 4873DSC 4746DSC 4773DSC 4853